Milí rodiče!

Skauting – to jsou kamarádi, přátele a společenství lidí, kteří sdílejí podobné hodnoty. Skauting je myšlenka, životní styl, který rozvíjí schopnost se o sebe postarat, brát život do vlastních rukou a převzít odpovědnost za to, co se děje se mnou a s mým životem. Skauting je otevřený všem, kteří si chtějí najít kamarády, neustále se něčemu učit, chtějí pomáhat, pracovat na sobě, podnikat dobrodružné výpravy, hrát hry, překonávat sami sebe.

Skautská výchova ctí především tyto hodnoty:
  • hrát fér
  • spolupracovat s ostatními
  • být ohleduplný k okolnímu prostředí
  • mít kladný vztah k přírodě

V našem středisku působí:

• 1.oddíl – skauti a skautky- Tilia – holky a kluci ve věku od 11 do 14 let. Podílejí se na tvorbě programu a učí se starat o sebe a o ostatní. Díky systému skautského vzdělávání objevují a zdokonalují svoje dovednosti. A taky zažívají spoustu dobrodružství.
  • 2. oddíl vlčat – Alfavlci – kluci ve věku od 7 do 10 let (první stupeň na základní škole). U této věkové kategorie rozvíjíme tvořivou fantazii, pohyb a koordinaci těla, podporujeme praktické dovednosti formou her, výletu i táboření.
  • 3. oddíl světlušek – holky ve věku od 7 do 10 let (první stupeň na základní škole). U této věkové kategorie rozvíjíme tvořivou fantazii, pohyb, koordinaci a vnímání těla. Podporujeme praktické dovednosti formou her, výletu i táboření.
  • 4. oddíl benjamínci – Veverky  – holky a kluci ve věku od 5 do 7 let (předškoláci). Nejmladší kategorie, u které je program založen především na hře a poznávání světa okolo sebe společně s kamarády. Oddílová činnost jim přináší velké zážitky – skautské aktivity zažívají benjamínci poprvé.
  • Vedoucí – dospívající a dospělí od 16 let. Skauting nabízí možnost strávit volný čas smysluplnou prací pro druhé, seberozvojem a zároveň získat přátelský kolektiv, doplnit si kvalifikaci v různém oboru. Přidat se lze kdykoliv a v jakémkoliv věku.

Kolik času vaše dítě stráví s oddílem?

Dítě se schází s družinou nebo oddílem jednou týdně v pravidelný čas. Probíhají pravidelné schůzky v klubovně nebo v jejím okolí. Program je vždy přizpůsobený věkovým skupinám. Přibližně jednou měsíčně podniká družina, oddíl nebo celé středisko jednodenní či víkendovou výpravu. Zpravidla jednou ročně, v průběhu letních prázdnin se děti vydávají na tábor, který obvykle trvá 14 dní a odehrává se v přírodě, ve stanech. Děti se taktéž mohou zúčastnit závodů ( Závod světlušek a vlčat, Svojsíkův závod).

Co získá vaše dítě?

• Najde kamarády, z nichž se mohou stát přátelé na celý život.
  • Bude mít dostatek přirozeného pohybu a pobytu v přírodě.
  • Naučí se samostatnosti, ale i práci v týmu, fungování v kolektivu, zodpovědnosti za sebe i druhé.
  • Přijme za své hodnoty, jako jsou pravdomluvnost, slušnost či respekt k ostatním.
  • Získá praktické dovednosti, které se mu budou v životě hodit – získá schopnost postarat se o sebe v přírodě, osvojí si základy vaření či bezpečnosti při různých sportech a mnoho dalšího.
  • Zažije dobrodružství, které by sledovalo v příbězích, ale samo je neprožilo..
  • Bude mít možnost podívat se do zahraničí a získat zahraniční kamarády na mezinárodních skautských akcích.
  • Pětkrát ročně zdarma dostane skautský časopis odpovídající jeho věkové skupině, na členskou kartou bude moci čerpat různé slevy a výhody.

Kdo se o děti stará?

O mladší děti se starají vedoucí starší 18 let, kteří mají zodpovědnost za bezpečné vedení dětí, naplňování výchovných cílů skautingu a bezproblémové fungování oddílu. Tato pozice vyžaduje náležitou kvalifikaci prověřenou speciální zkouškou, která zaručuje, že vedoucí zná například základy pedagogiky, psychologie nebo organizace a práva. Vedoucí mají povinnost absolvovat zdravotnický kurz.

Jak je zajištěna bezpečnost dětí?

Bezpečnost dětí je prioritou všech, kteří v oddílech působí. Bezpečnostní rizika sice nikdy nelze stoprocentně vyloučit, ale díky dodržovaní určitých pravidel a zásad je dokážeme úspěšně minimalizovat.

• bezpečné prostředí a přátelská atmosféra v oddíle
  • informovanost
  • učení se činností
  • vzdělávaní vedoucích
  • skautská krizová linka

Je vaše dítě na skautských akcích pojištěno?

Všechny děti jsou na všech akcích Junáka – českého skauta úrazově pojištěny, a to i v případě, že v danou dobu nejsou členy organizace.

Kolik skauting stojí?

V našem středisku třeba počítat z výdaji:

• roční členský příspěvek 1500,-Kč
  • náklady na výpravy (od 40,- Kč do 500,-Kč)
  • cena tábora
  • skautský kroj
  • základní tábornické vybavení (karimatka, spacák, batoh, ešus,…)

Finanční pomoc pro skauty:

• Dostupný skauting
  • Darujme kroužky