Uzly

UZEL DOBRÉHO SKUTKU (DOBRÁČEK)

Uzel dobrého skutku (dobráček) je ozdobný uzel, který se uplatňuje obzvláště jako skautský symbol – váže se na skautském šátku. Jméno dostal z podobného důvodu, jak lidová moudrost popisuje vázání uzlu na kapesníku. Muži si tímto uzlem svazovali cípy šátku, aby nezapomněli toho dne vykonat dobrý skutek. Teprve pak jej mohli rozvázat. I dnes jej některé skautské skupiny používají jako připomínku ke konání dobrých skutků, ale nerozvazují jej.

Utahovat musíte rovnoměrně všechny čtyři konce a uzel upravit tak, aby oba volné konce byly stejně dlouhé. Pak budou stejně široké a baculaté také všechny čtyři bochánky.

TURBÁNEK

Turbánek je součástí kroje nejen skautů a skautek. Když budete mít delší šňůrku a budete v oplétání pokračovat, můžete si vyrobit i vícepatrový turbánek. Pokud každé patro propletete jinou barvou, můžete mít i několikabarevný turbánek.

Návod:
a.      Při oplétání okolo válcových předmětů napřed uvažte okolo předmětu obyčejný uzel. Volný konec veďte za předmětem vlevo od uzlu a zpět dopředu. Pak volný konec prostrčte skrz uzel.
b.      Veďte volný konec zpět vlevo nad pramenem vpravo a pod levým pramenem.
c.       Pokračujte za předmět na levou stranu a okolo něj dopředu dolů, pak nad, pod a nad prameny podle obrázku až na pravou stranu uzlu.
d.      Základ dokončete převedením volného konce za předmětem dolů a dopředu vedle pevného konce.
e.      Teď můžete uzel dotáhnout, zdvojit, ztrojit, …
Po zdvojení a dotažení dostanete výsledný uzel.

UZLE, SPOJKY A SMYČKY

Smyčkou upevníte lano k tyči, k zábradlí, ke kruhu nebo k jinému lanu.

Spojka spojuje dvě lana dohromady.

Uzel je něco jiného než spojka nebo smyčka, přestože výraz „uzel“ se všeobecně používá, i když občas nesprávně, také k označení spojek a smyček.

OČKO

Nejjednodušší uzel, užívá se ve spojení s jinými uzly, k zakončení provazu aby se netřepil, aby nevyklouzl z otvorů v kůži nebo látce, v uzlovém písmu, jako stup na laně k usnadnění šplhu apod.

PŘEVINUTÉ OČKO

Vzniká z očka několikerým převinutím. Užití – uzlové písmo, zakončení tenkých lan, aby nevyklouzla z otvorů, může sloužit i jako ozdoba.

OSMIČKA

Užití – pro zajištění hlavního uzlu nebo k zajištění lana proti vyvléknutí.

PROTISMĚRNÁ OSMIČKA

Takzvaná protisměrná osmička se používá k velmi spolehlivému spojení dvou lan. Na konci jednoho z lan uděláte osmičkový uzel a druhým lanem tento uzel sledujete v opačném směru. Pro své výhody je osmičkový uzel velmi oblíbený i u horolezců. 

AMBULANTNÍ UZEL

Jedná se o plochou smyčku. Ambulanční uzel se používá ke svázání dvou lan stejného průměru. Nejčastějším případem využití je uvázání volných konců šátku, kterým je držena zlomená ruka a k zavazování obvazů.

ŠKOTOVA SPOJKA (ŠKOŤÁK)

Svazujeme jí provazy nestejné síly; užití – k uvázání lana k cípu plachty nebo lana do pevného kovového oka nebo háku, v tkalcovství.

DRAČÍ SMYČKA (DRAČÁK)

Dračák byl dříve používán v horolezectví či záchranářství, neboť se dá snadno navázat přímo na tělo, v dnešní době už byl ale nahrazen osmičkou (v některých případech může být dračák nespolehlivý). Nyní se využívá spíše pro ukotvování předmětů, vázání ke sloupům a tak podobně. I po větší zátěži jde poměrně dobře rozvázat. 

LODNÍ SMYČKA (LOĎÁK)

Lodní smyčka je velmi praktická a snadno uvázatelná. Používá se jak v horolezectví, tak pro uvazování předmětů. Je spolehlivá i při zatížení pouze jednoho konce. Ovšem jakmile je uzel bez zátěži, je povolený. Drží na hladkých i hrubých površích, ovšem pouze na kulatých tyčích/sloupech. Není vhodné loďák vázat na hranaté předměty. I po velké zátěži jde velmi snadno rozvázat. Váže se přímo na kůl, nebo se nahazuje; slouží k přivazování lodí, napínacích lan vojenských stanů, kotev, kmenů, kůlů a k zavazování lodních pytlů.

DŘEVAŘSKÁ SMYČKA

Je spolehlivá, často používaná, jednoduše se váže a dobře rozvazuje, užití – ke svazování a odtahování těžkých trámů, prken, potrubí, břemen, a to jak na souši, tak i ve vodě.

LIŠČÍ SMYČKA

Užití – v horolezectví, na háky a kulatiny, k přivazování pevných kruhů uprostřed lana.

VOLNÉ OUŠKO

 Váže se uprostřed lana, slouží k uvazování lodí, také jako začátek při pletení řetízků.

KRAVSKÁ SMYČKA

Užití – k uvázání domácích zvířat, lodí a jejich lan ke kruhům a kůlům.

PEVNÉ POUTKO

Užití – upevňování lana na háky, pro horolezce a vodáky. Uvážeme-li více poutek za sebou, lze je použít jako žebřík.

KŘÍŽOVÁ SPOJKA

Užití – spojení dvou stejně silných provazů, po stažení pevný spoj – špatně se rozvazuje.

RYBÁŘSKÁ SPOJKA (AUTÍČKA)

Uzel se často používá mezi rybáři. Je totiž vhodný pro spojování slabých a kluzkých vlasců, lanek a šňůr. V utaženém stavu téměř nejde rozvázat. Uvázat ho není těžké, ovšem pozor na chyby! Očka do sebe musí zapadat.

ZKRACOVAČKA

Zkrátí nebo vypne lano bez řezání, užívá se ke zkrácení dlouhých lan, provazů nebo napínacích šňůr u stanů, jako držadla pro nošení těžkých břemen. Se zkracovačkou se dá potom jednoduše pracovat, můžete ji jednoduše posouvat a upravovat, aby vám délka lana vyhovovala.

Víc o uzlech najdete např. na http://uzly.8u.cz/