Pro skauty

Jak se chovat v oddíle:

• Mluvím slušně.
  • S ostatními skauty a skautkami si všichni bez ohledu na věk tykáme.
  • Na všechny akce chodím včas. Pokud nemůžu přijít, předem se omluvím.
  • Na schůzkách a akcích se bez souhlasu nevzdaluji z dohledu vedoucích či rádce nebo rádkyně.
  • Před odchodem z klubovny po sobě vždy s družinou uklidíme tak, aby ji mohl bez problémů využít někdo další.
  • Zapůjčené věci vždy vracíme ve stejném nebo lepším stavu, než jsem si je půjčil/a.
  • Při veškeré činnosti dbám na svoji osobní bezpečnost i bezpečnost druhých.
  • Respektuji svého rádce či rádkyni a vedoucí.

Skautský pozdrav

Při setkání a jiných příležitostech si skauti nepodávají pravou ruku, ale levou. Takový pozdrav jde přímo od srdce, neboť levá ruka je k němu blíže. Skauti při podání ruky odtáhnou malíček od ostatních prstů, takže se protijdoucí malíčky při stisku zaklesnou. Rukama navíc netřesou, ale pouze si je stisknou.

Jedním z dalších symbolů je skautský pozdrav, který se užívá jako způsob vzdání úcty. Ten spočívá ve zvednutí pravé ruky, vzpřímení tří prostředních prstů a překrytí malíčku palcem:

• tři vztyčené prsty – představují tři body skautského slibu (povinnost vůči Bohu, povinnost vůči ostatním, povinnost k sobě)
  • palec překrývající malíček – symbolizuje zásadu, že silnější chrání slabšího
  • kruh vzniklý spojením palce a malíčku – značí celosvětové přátelství skautů a skautek

Vlčata a světlušky používají jeho obdobu, ovšem vztyčené mají pouze dva prsty, a to ukazováček a prostředníček. V případě vlčat pak tyto prsty nejsou těsně u sebe, ale vytvářejí písmeno V (dvě uši vlka).